Beynimizi Anlamak

Beynimizi anlamak…

Bilinçaltını iyileştirebilmek adına yapılan çalışmalara başlamadan önce beynimizin nasıl çalıştığını bilinen düzeyde özetlemeye çalışayım. Beynimizin sol kısmı mantık yöneticisi olarak algılanıyor. Mantıksal işlemler burada yapılıyor. Düzenli veya kontrollü olmak, matematiksel hesaplar yapmak, plan yapmak, zamanlamaya uygun hareket gibi işlevleri yapıyor. Beynimizin sağ kısmı ise duygulara göre tepki veriyor, sanatsal çalışan yönümüzü belirliyor. Yine üretici olabilmek, yaratıcılık, dizayn, estetik, hislerin oluştuğu kısım. Beynin çalışma prensibini sağ – sol olarak ayırmış olsak da sağ beynin tepkileri solda, sol beynin tepkileri sağda belirir. Çarpraz bağlantı ile çalışır. Daha da özetleyeceke olursak, 80 milyon sinir bağlantısı ile çalışıyor, stresin etkisi ile bu bağlantılar zayıflıyor. Bazı araştırmalara göre beyin birbirinden ayrı halde sağ ve sol olarak kendi mekanizmasını taşıdığından çalışabildiği de kanıtlanmıştır.

Birçok çalışmalarda gözlediğim kadarıyla içsel alandaki huzurluk, beynin dengesinin bir yöne kaymasından kaynaklanmakta. Sağ ve sol lob dengesi sağlandığında beynin kendini iyileştirme özelliği de mevcut.

Bilinç: Farkında olarak oluşturduğumuz düşünce alanımızı temsil eder. Mantık, ön hafıza/geçici hafıza, düşünebilen, değerlendirebilen yanımızdır. Kontrol edebildiğimiz üst alandır.

Bilinçaltı: Kalbimizin çarpması. Araba kullanmak, bisiklet sürmek (otonom sinir sistemi tarafından yapılır.) hissetlerimiz, söylediklerimizin bir çoğu. Alışkanlıklarımız. Hayal gücümüz. Olaylara verdiğimiz yorumlar bile bilinçaltı tarafından kontrol edilir. Bilinçaltı uygulayıcı yönümüzdür, değerlendirme yapmaksızın uygular.

Bilinç ile yapılan değerlendirmeler, oluşumlar. Belli tekrarlar veya duygusal tepkimeler sonucu bilinçaltına iletilir. Ana program olarak otomatik olarak yürütülür.  Günlük yaşamdaki olaylar, bir önce benzerine göre değerlendirilip bilinçaltı tarafından kontrol edilir. Bilinçaltının görevlerinin en net olarak görüleni, YAŞAMI DEVAM ETTİRMEKTİR. Bilinç bilgi alabilen bir öğrenci ise bilinçaltı öğrenilenlerin değerlendirip programa çevrilen yeridir. Bilinç irade ile çalışırken, bilinçaltı alışkanlıklar ve öğrendiği benzetmeler ile çalışır. Bilinçaltı renk, ses, koku, duygu,tat gibi duyusal girdilere sahiptir, bilinç ise gördüğü değerlendirdiği bilgilere göre çalışır. Bilinç kısa vadeli önbellek işlevi yaparken, bilinçaltı ise harddisktir diyebiliriz. Bilinç yeni deneyim ve tecrübeleri hayatına çekerken, bilinçaltı bilmediği alanlara girmek istemez. Bilinmezlikten korkar ve geri durur. Bilinçli zihin şaka yapabilirken, bilinçaltı her şeyi ciddiye alarak değerlendirir.

Beyin dalgaları:

Delta dalgası: Derin uyku dalgasıdır.

Teta: Öğrenmenin kolay olduğu alandır. Uykuya geçmek ile geçmemek arasındaki beynin yaydığı titreşimdir.

Alfa: Bedenin rahatladığı an, beynin dinlenme moduna geçtiği andaki yaydığı titreşim alanıdır. Meditasyon alfa titreşiminde yapılır.

Beta: stres anında yayılan titreşimdir. İç sıkıntı çözüme ulaşamama durumudur.

Open chat