EGOM ve BEN – kendini görmek

Birlik ve bütünlüğe giden yolda bildiğimiz hemen hemen tek şey, zihin, ruh ve beden üçlüsünün birleşmesi gerektiğidir. Egosu olmayan yoktur hatta ego birçok noktada faydalıdır da. Ego, hırs ile birleştiğinde başarıya gidilir, tırmanmayı o sağlar. Egomuzu kabul etmek ve olduğu her haliyle anlamak ancak bizi sükûnete kavuşturur, yok saymak değil. Ben egosuz biriyim! Yanılgısı oldukça karmaşık duygulara yol açacaktır. Ben dediğimde bilirim ki ben maskelerinden biri çalışıyordur.

Hayat deneyimlerim, kaybedişlerim, kazançlarım beni oluşturur. Her kazanmada yeni bir ben meydana gelir zihnimde. Yeni bir imaj çizilir. Her öfkede yeni bir renk eklenir bedenime. Enerji alanım yeniden yapılanır. Yaydığım alan yenilenir, yeni bir ben doğar, iç içe geçirilmiş matruşka bebekler gibiyimdir aslında ben derken. Bazen içimdeki çocuk konuşur, bazen kadın yanım kimi zamanda içimdeki erkek yanım konuşur. Erkek yanım çok kavgacı ve kabadır çoğu zaman. Kavga ile öğreneceğini sanar, öylece ilerlemeyi hedefler filan… kadın yanım ise hiç büyümemiştir; kırılgan, saf,  alıngan, beklenti içerisinde filan.. Hala görmez insanın karar merciiğinin önemli olduğunu, her şeyin içinde olduğunu dışarıda hiçbir şey olmadığını. Beslediğini sandığı sevginin merkezi olduğunu bir kabul etse idi, öyle kolaydı ki yaşamak!

Kendini sev diyor ya insanlar birbirlerine, sanki kendileri yapıyorlarmış gibi : ) o sevmenin ne olduğunu kendi anladığım yönde anlatmak istiyorum burada, hani içimizde seven yanımız var ya, birini veya bir yemeği, veya bir şarkıyı seven yanımız. O sevgi üretebildiğimizi gösteriyor bize. Aynı his ile kendini kabul edebilmeye kendini sevmek diyoruz. Bir güle baktığında duyulan heyecan gibi olmalı aynaya bakarken gözlerimiz. Sanki bedeni ilk defa görür gibi.. sanki ilk defa o gözlerle karşılaşıyormuş gibi. Şaşkın oluyor insan öyle bir durumda evet, deneyimlediğim bir aile dizilimini hatırlıyorum da evet kendimi hiç görmemişim aslında yıllarca ben. Aynaya boş boş bakıyor yaşamayı anlamış gibi yaparak ilerliyormuşum. Çok kıymetli olan bireysel değer kavramını deneyimlediğim için kendime ve vesile olanlara teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat