Onun adına üzülmek

Etrafımızda bir çok kontrol edemediğimiz olay vardır. Karşıdakinin durumuna üzüldüğümüzde o olayla aramızda bir bağlantı kurmuş oluruz. Bilinçaltımızda bir merak duygusu belirlemeye başlar. Burada görmediğimiz enerji şudur ki, merak ile hayatımıza o olayı çekme isteği anlık bir durumda aktif olur. Üzüntüsünü paylaşmak ve onu anlamak isterken onun durumunu kopyalama ve yaşama ihtimalimiz hiç aklımıza gelmez. Bugün yaşadığınız bir olayın neden meydana geldiğini düşünürken ilk bakılması gereken maddelerden biri, o olayı yaşayan ve sevdiğiniz biri var mıydı? O kişiye bir saniyelik dahi olsa acır ve onun için bir şey yapmak yerine onun haline içten içten üzülüp onun zavallı olduğunu düşünürseniz bilin ki sisteme not gönderdiniz. “ben de bunu yaşamak istiyorum” gibi tehlikeli bir not!

Bu nedenledir ki birinin üzüntüsünü paylaşırken ona acımak yerine, ona yardım etme yollarına odaklanmak daha faydalıdır.

Hangi duyguda özellikle acıma duygusunda titreşirsen onu hayatına davet ettiğini görmelisin. Korku da öyledir. Hangi korkuda titreşirsen o korkuyu hayatına davet edersin.

Düşük titreşimli olan bu duyguları hayatına çekme hızın diğer duygulardan daha hızlıdır. Çekim yasası benzer benzeri çeker kuralına göre hayatına çekilirler.

Farkındalık sahibi olanlar bu gibi düşük titreşimli enerjilerden uzak durarak, çözüme odaklı davranırlar. Yaşanılan olumsuzluğu anlık paylaşırken bile çözüme odaklı ve faydaya odaklı yaklaşmak önemlidir. Titreşim alanın nasılsa, etrafındaki durumlar ona göre belirlenir. Mıknatıs gibi düşünürsek, merak ile oluşturup acıma duygusu ile perçinlediğin titreşime yakın durmaman için her an yüksek titreşimde olduğundan emin olmalısın.

Huzur dolu günler dilerim.

Open chat